Młyn w Lipuszu

Symbol kultury Kaszub

Lipuski Młyn to klasyczny drewniany młyn wodny, tj. napędzany siłą wodospadu. Został wybudowany w całości z drewna na początku XX wieku. Z biegiem lat został podmurowany. W tego typu młynach, charakterystycznych dla tradycji kaszubskiej, odbywało się mielenie mąki.

Od momentu, kiedy Lipuski Młyn przestał pełnić swą pierwotną funkcję, był starannie konserwowany i remontowany. Dzięki temu dzisiaj znajduje się on w doskonałej kondycji i stanowi prawdziwą perłę wśród podobnych zabytków nie tylko na Kaszubach, ale i na Pomorzu Gdańskim.

Atrakcyjne położenie

Lipuski Młyn położony jest w miejscowości Lipusz, znajdującej się w zachodniej części powiatu kościerskiego na Pomorzu. Zlokalizowany jest na terenie Lipuskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Otoczenie Parku Krajobrazowego obfituje w malownicze krajobrazy, na które składają się piękne lasy, jeziora i rzeki.

Sam młyn położony jest nad jedną z najpopularniejszych rzek na Kaszubach – Czarną Wdą. Okolica ta ze względu na swe walory turystyczne cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów z całej Polski, ale i z zagranicy.

Zalety Lipuskiego Młyna